| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 5800001641996 |
| Material | Steel |
| Quality | ST/ST |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Clamping range min. | 6 mm |
| Clamping range max. | 10 mm |
| Length | 16 mm |
Product details
| Lenght of rivet mandrel p | 35 mm |
| Bore hole diameter | 6,1 |
| Height of the head k | 1.9 mm |
| Diameter of the head dk | 12 mm |
| Head type | dome head |
| Clamping range min. | 6 mm |
| Shear force | 4300 N |
| Diameter of rivet mandrel dm | 3.65 mm |
| Material mandrel | Steel |
| Lenght of rivet sleeve l | 16 mm |
| Material sleeve | Steel |
| Diameter d | 6 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
mit längerem Nietdorn von 35 mm
