| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 580000410348160 |
| Material | Aluminium |
| Quality | AL/ST |
| Coating | pln |
| Clamping range min. | 10 mm |
| Clamping range max. | 12 mm |
| Diameter | 4,8 mm |
| Length | 16 mm |
Product details
| Lenght of rivet mandrel p | 28 mm |
| Bore hole diameter | 4,9-5 mm |
| Height of the head k | 1.6 mm |
| Diameter of the head dk | 14 mm |
| Head type | large head H14 |
| Clamping range min. | 10 mm |
| Shear force | 1690 N |
| Diameter of rivet mandrel dm | 2.63 mm |
| Material mandrel | Steel |
| Lenght of rivet sleeve l | 16 mm |
| Material sleeve | Aluminium |
| Diameter d | 4.8 mm |
| EAN/GTIN | None |
