| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 580000710340140 |
| Clamping range min. | 8,5 mm |
| Clamping range max. | 10,5 mm |
| Diameter | 4 mm |
| Length | 14 mm |
Product details
| Lenght of rivet mandrel p | 27 mm |
| Norm | ISO 15978 |
| Bore hole diameter | 4,1 - 4,2 mm |
| Diameter of the head dk | 7.5 mm |
| Head type | countersunk head |
| Clamping range min. | 8.5 mm |
| Shear force | 1200 N |
| Diameter of rivet mandrel dm | 2.15 mm |
| Material mandrel | Steel |
| Lenght of rivet sleeve l | 14 mm |
| Material sleeve | Aluminium |
| Diameter d | 4 mm |
Remarks
Standard DIN 7337 B was withdrawn. DIN similar to DIN EN ISO 15978.

