| Price |
Deliverable (3-5 months)
|
|---|---|
| Article number | 580000710350250 |
| Clamping range min. | 15 mm |
| Clamping range max. | 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Length | 25 mm |
Product details
| Lenght of rivet mandrel p | 28 mm |
| Norm | ISO 15978 |
| Bore hole diameter | 5,1 - 5,2 mm |
| Diameter of the head dk | 9 mm |
| Head type | countersunk head |
| Clamping range min. | 15 mm |
| Shear force | 2000 N |
| Diameter of rivet mandrel dm | 2.63 mm |
| Material mandrel | Steel |
| Lenght of rivet sleeve l | 25 mm |
| Material sleeve | Aluminium |
| Diameter d | 5 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Standard DIN 7337 B was withdrawn. DIN similar to DIN EN ISO 15978.

