| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 623100612 |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Clamping range min. | 4,5 mm |
| Clamping range max. | 6,5 mm |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 12 mm |
Product details
According to DIN EN ISO 14589 / 15977, A form.
| Norm | ISO 15979 |
| Bore hole diameter | 6,1 mm |
| Diameter of the head dk | 12 mm |
| Head type | dome head |
| Clamping range min. | 4.5 mm |
| Shear force | 4400 N |
| Material mandrel | Steel |
| Lenght of rivet sleeve l | 12 mm |
| Material sleeve | Steel |
| Diameter d | 6 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Standard DIN 7337 A was withdrawn. DIN similar to DIN EN ISO 15979.
