| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 580000720040080 |
| Clamping range min. | 2,5 mm |
| Clamping range max. | 4,5 mm |
| Diameter | 4 mm |
| Length | 8 mm |
Product details
| Lenght of rivet mandrel p | 27 mm |
| Norm | ISO 15984 |
| Bore hole diameter | 4,1 mm |
| Height of the head k | 1 mm |
| Diameter of the head dk | 7.5 mm |
| Head type | countersunk head |
| Clamping range min. | 2.5 mm |
| Shear force | 2900 N |
| Diameter of rivet mandrel dm | 2.45 mm |
| Material mandrel | A2 stainless steel |
| Lenght of rivet sleeve l | 8 mm |
| Material sleeve | A2 stainless steel |
| Diameter d | 4 mm |
Remarks
Standard DIN 7337 B was withdrawn. DIN similar to DIN EN ISO 15984.
