| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 137979620 |
| Quality | ST hard. |
| Coating | pln |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 20 mm |
Product details
With internal thread, tolerance field m6.
| Dome height c1 | 2.1 mm |
| Depth t | 10 mm |
| Total lenght l | 20 mm |
| Diameter d2 | 4.3 mm |
| Norm | DIN 7979 D |
| Thread length b | 6 mm |
| Diameter d1 | 4 mm |
| Dome height c | 0.6 mm |
| Diameter d | 6 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN corresponds to ISO 8735.

