| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 23070530 |
| Material | Spring steel |
| Quality | SpSt |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Inner diameter | 30 mm |
Product details
A form, fastening using threaded pin DIN 914/ISO 4027.
| Width b | 16 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Norm | DIN 705 A |
| Inner diameter di | 30 mm |
| Outer diameter da | 45 mm |
| Diameter d | 8 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
up to d1 = 70 mm with 1 threaded pin,
from d1 = 80 mm with 2 threaded pins
Standard was withdrawn without a replacement. Similar to DIN 705. Attention: Possibility of hydrogen embrittlement acc. ISO 4042. For further questions, please contact us under: engineering@keller-kalmbach.com

