| Price |
Deliverable (6-10 weeks)
|
|---|---|
| Article number | 4064098081 |
| Quality | 8 |
| Coating | zinc-plated, thick layer, 8 µm, Zn8/Cn/T2 µ0,12 - 0,18 |
| Thread incline | 1 mm |
| Diameter | 8 mm |
Product details
Form V is one-piece metal nut.
| Height h1 | 8 mm |
| Norm | DIN 980 V |
| Diameter d | 8 mm |
| Thread incline | 1 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN similar to ISO 7042 (coarse thread) / ISO 10513 (fine thread). Changed SW and height for ISO. Item is delivered according to DIN.

