| Price |
Deliverable (6-10 weeks)
|
|---|---|
| Article number | 2501511635 |
| Quality | FK 100 |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Diameter | 16 mm |
| Length | 35 mm |
Product details
Lock screw.
| Total lenght l | 35 mm |
| Norm | Werksnorm 151 12 |
| Height of the head k | 11.2 mm |
| Diameter d | 16 mm |
| Flange diameter df | 31 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Up to M 10 strength class 90, from M 12 strength class 100 and up. Attention: Possibility of hydrogen embrittlement acc. ISO 4042. For further questions, please contact us under: engineering@keller-kalmbach.com

