| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 1067998 |
| Material | Spring steel |
| Quality | SpSt |
| Coating | phosphated |
| Inner diameter | 8 mm |
Product details
For shafts RS.
| Width b | 6.5 mm |
| For d1 to | 12 mm |
| For d1 from | 9 mm |
| Inner diameter | 8 mm |
| Thickness s1 | 1.8 mm |
| Norm | DIN 6799 |
| Inner diameter di | 8 mm |
| Outer diameter da | 16.3 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Attention: Possibility of hydrogen embrittlement acc. ISO 4042. For further questions, please contact us under: engineering@keller-kalmbach.com

