| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 3003516 |
| Material | Spring steel |
| Quality | SpSt |
| Coating | Geomet 500 A |
| Size | 6 |
Product details
Reliable screw connection for high-strength connections with normal head contacts.
| Norm | Werksnorm NSK M |
| Outer diameter da | 14.2 mm |
| Inner diameter di | 6.1 mm |
| EAN/GTIN | None |
Properties
- Where high vibrations are present, secures against unscrewing and loss of preload tension.
- Settling effects are offset by the high spring effect.
- Proven screw locking function at low and highpreload forces.
- Screw connections with short clamping length are reliably secured when dynamic loads are present.
- Reusable (max 3x)
- Protects the backing (the NSK washer does not turn during assembly)
- Easy assembly, as it is a single-part locking element
- Thanks to its special toothing, no chip formationduring fitting
- Low distribution of tightening torques and friction coefficients
- The locking elements have been designed on the basis of the tightening torques and constructional standards set out in VDI 2230.
Remarks
With the further developed NSK washer, you get a locking element that meets the increased requirements in the field of screw locking.
Application
Railway Supply Industry, Elevators, Agricultural Equipment, Machine Building and many other applications ....

