| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 2469121240 |
| Material | Steel |
| Quality | 08.8 |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Quality additional filter | 08.8 |
| Force application type | Hex socket |
| Diameter | 12 mm |
| Length | 40 mm |
Product details
With hexagon socket, low head and center hole.
| Total lenght l | 40 mm |
| Norm | DIN 6912 |
| Height of the head k | 7.5 mm |
| Diameter of the head dk | 18 mm |
| Thread length b | 30 mm |
| Diameter d | 12 mm |
Remarks
Load-bearing capacity 80%.Load-bearing capacity 80%.

