| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 24091216190 |
| Material | Steel |
| Quality | 8.8 |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Diameter | 16 mm |
| Length | 190 mm |
Product details
With hexagon socket.
| Depth t | 8 mm |
| Total lenght l | 190 mm |
| Norm | ISO 4762 |
| Height of the head k | 16 mm |
| Diameter of the head dk | 24 mm |
| Thread length b | 44 mm |
| Diameter d | 16 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN similar to ISO 4762.

