| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 256921816 |
| Material | Steel |
| Quality | 10.9 |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Force application type | External hex |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 16 mm |
Product details
With flange.
| Total lenght l | 16 mm |
| Minimum height for recess km | 3.2 mm |
| Norm | DIN 6921 |
| Height of the head k | 8.1 mm |
| Thread length b | 16 mm |
| Diameter d | 8 mm |
| Flange diameter df | 18 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN corresponds to EN 1665. Attention: Possibility of hydrogen embrittlement acc. ISO 4042. For further questions, please contact us under: engineering@keller-kalmbach.com

