| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 227985612 |
| Material | Steel |
| Quality | 4.8 |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Force application type | Philipps cross recess |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 12 mm |
| Norm | ISO 7045 / DIN 7985 |
Product details
With cross recess, A form, thread up to the head.
| Total lenght l | 12 mm |
| Norm | ISO 7045 |
| Height of the head k | 4.6 mm |
| Diameter of the head dk | 12 mm |
| Diameter d | 6 mm |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN corresponds to ISO 7045. Head dimensions and penetration depth cross recess changed for ISO. Item is delivered according to DIN.

