| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 41057381512 |
| Material | Steel |
| Quality | 010.9 |
| Coating | Zinc-nickel, thick layer, 5 µm, ZnNi5/Cn/T0 |
| Force application type | Hex socket |
| Diameter | 5 mm |
| Length | 12 mm |
Product details
DIN 7380-2 / Halbrundkopfschraube mit Bund / Linsenflanschkopfschraube Innensechskant, Innensechsrund oder Innensechskant mit Sicherheitspin / Material (z.B. verzinkt 08.8 oder Edelstahl A2) / Artikel-Datenblatt zum Download ist verfügbar ✓
| Total lenght l | 12 mm |
| Norm | ISO 7380 2 |
| Height of the head k | 2.75 mm |
| Diameter d | 5 mm |
| Flange diameter df | 11.8 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Attention: Possibility of hydrogen embrittlement acc. ISO 4042. For further questions, please contact us under: engineering@keller-kalmbach.com

