| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 207500710410 |
| Material | Steel |
| Quality | ST |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Force application type | Hexalobular internal |
| Diameter | 4 mm |
| Length | 10 mm |
Product details
Form ME- Senkkopf nach ISO 7046.
| Total lenght l | 10 mm |
| Norm | DIN 7500 ME |
| Height of the head k | 2.7 mm |
| Diameter of the head dk | 8.4 mm |
| Diameter d | 4 mm |
Remarks
This item is subject to the risk of hydrogen embrittlement hazards according to ISO 4042 and is not suitable for bolting-related (tensile or bending loads) and/or safety-related applications due to the potential risk of hydrogen induced brittle fractures.

