| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 527900005 |
| Material | Stainless steel |
| Quality | A2 |
| Coating | pln |
| Force application type | External hex |
| Diameter | 5,5 mm |
| Length | 31 mm |
Product details
| Total lenght l | 31 mm |
| Height of the head k | 5.2 mm |
| Lenght l1 | 8 mm |
| Diameter d1 | 16 mm |
| Diameter d | 5.5 mm |
| EAN/GTIN | None |
Application
Screwing profile panels to steel or aluminum substructures. Steel substructure quality S235 - S355.
min. Substructure: 1,5 mm steel / 1,5 mm aluminum.

