| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 25098022 |
| Material | Steel |
| Quality | 10 |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Diameter | 22 mm |
Product details
Form V is one-piece metal nut.
| Height h1 | 12.2 mm |
| Diameter d1 | 29.5 mm |
| Norm | DIN 980 V |
| Diameter d | 22 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN similar to ISO 7042 (coarse thread) / ISO 10513 (fine thread). Changed SW and height for ISO. Item is delivered according to DIN. Attention: Possibility of hydrogen embrittlement acc. ISO 4042. For further questions, please contact us under: engineering@keller-kalmbach.com

