| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 2001259105 |
| Material | Steel |
| Quality | 140 HV |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Suitable for screw diameter | M 10 |
| Inner diameter | 10,5 mm |
| Outer diameter | 20 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Norm | DIN 125 B |
Product details
B form with chamfer, medium type.
| Outer diameter | 20 mm |
| Inner diameter | 10.5 mm |
| Norm | DIN 125 B |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN similar to ISO 7090. Hardness changed.
*) without chamfer.

