| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 207092620 |
| Material | Steel |
| Quality | 300 HV |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Suitable for screw diameter | M 20 |
| Inner diameter | 21 mm |
| Outer diameter | 34 mm |
| Thickness | 3 mm |
Product details
Ausführung grob. DIN 433-1 wurde zurückgezogen und ist austauschbar mit ISO 7092. Abmessung nach ISO Norm, der Nenndurchmesser entspricht dem Schraubendurchmesser, für den die Scheibe geeignet ist.
| Outer diameter | 34 mm |
| Inner diameter | 21 mm |
| Norm | ISO 7092 |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN similar to ISO 7092. Hardness changed. Attention: Possibility of hydrogen embrittlement acc. ISO 4042. For further questions, please contact us under: engineering@keller-kalmbach.com

