| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 4060709310 |
| Material | Steel |
| Quality | 200 HV |
| Coating | zinc-plated, thick layer, 8 µm, Zn8/Cn/T2 µ0,12 - 0,18 |
| Suitable for screw diameter | M 10 |
| Inner diameter | 10,5 mm |
| Outer diameter | 30 mm |
| Thickness | 2,5 mm |
Product details
Large Series. Product grade A.
| Outer diameter | 30 mm |
| Inner diameter | 10.5 mm |
| Norm | ISO 7093 1 |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Standard DIN 9021 was withdrawn and replaced by ISO 7093-1. In ISO 7093-1 the nominal sizes are based on thread diameter, in DIN 9021 on hole diameter.

