| Price |
Deliverable (3-5 months)
|
|---|---|
| Article number | 580000510350200 |
| Material | Aluminium |
| Quality | AL/ST |
| Coating | pln |
| Clamping range min. | 12 mm |
| Clamping range max. | 15 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Length | 20 mm |
Product details
| Lenght of rivet mandrel p | 28 mm |
| Bore hole diameter | 5,1 mm |
| Height of the head k | 1.8 mm |
| Diameter of the head dk | 16 mm |
| Head type | large head H16 |
| Clamping range min. | 12 mm |
| Shear force | 2000 N |
| Diameter of rivet mandrel dm | 2.63 mm |
| Material mandrel | Steel |
| Lenght of rivet sleeve l | 20 mm |
| Material sleeve | Aluminium |
| Diameter d | 5 mm |

