| Price |
Deliverable (4-6 weeks)
|
|---|---|
| Article number | D7991AAJAC1040 |
| Material | Steel |
| Quality | 010.9 |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 40 mm |
Product details
| Total lenght l | 40 mm |
| Norm | DIN 7991 |
| Height of the head k | 0.5 mm |
| Diameter of the head dk | 20 mm |
| Thread length b | 40 mm |
| Diameter d | 10 mm |
| Thread type | Metric thread (M) |
Remarks
Attention: Possibility of hydrogen embrittlement acc. ISO 4042. For further questions, please contact us under: engineering@keller-kalmbach.com