| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 220965616 |
| Material | Steel |
| Quality | 4.8 |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Force application type | Philipps cross recess |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 16 mm |
Product details
Threaded up to the head.
| Total lenght l | 16 mm |
| Norm | DIN 965 |
| Height of the head k | 3 mm |
| Diameter of the head dk | 11 mm |
| Diameter d | 6 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Standard was withdrawn. Changed head dimensions and penetration depth cross recess for ISO. Items are delivered according to DIN.DIN similar to ISO 7046-1.

