| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 5410642620 |
| Material | Stainless steel |
| Quality | A4-070 |
| Coating | pln |
| Quality additional filter | A4 |
| Force application type | Hex socket |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 20 mm |
Product details
Dickschichtpassivierung 5µ.
| Total lenght l | 20 mm |
| Norm | ISO 10642 |
| Height of the head k | 3.72 mm |
| Diameter of the head dk | 13.44 mm |
| Thread length b | 20 mm |
| Diameter d | 6 mm |
| Thread type | Metric thread (M) |
| EAN/GTIN | None |
Properties
Due to the head geometry, the screws have only limited load capacity, see DIN EN ISO 898-1.
Remarks
ISO 10642 is the replacement for the withdrawn DIN 7991. Only limited interchangeability. Changed head dimensions for ISO. Ø M18, M22, M24, however, can still be obtained as DIN.

