| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 2106011640 |
| Quality | 3.6/4.6 |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Diameter | 16 mm |
| Length | 40 mm |
Product details
ISO 4016 with hexagon nut according to DIN 555/ISO 4034.
| Thread length b | 38 mm |
| Total lenght l | 40 mm |
| Norm | DIN 601 |
| Height of the head k | 10 mm |
| Diameter d | 16 mm |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN similar to ISO 4016.
Strength class dependent on manufacturer. Changed SW, M 10 and M 12 only available according to DIN.

