| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 40640933618 |
| Material | Steel |
| Quality | 8.8 |
| Coating | zinc-plated, thick layer, 8 µm, Zn8/Cn/T2 µ0,12 - 0,18 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 18 mm |
| Force application | SW 10 |
| Norm | ISO 4017 / DIN 933 |
Product details
Threaded close up to the head.
| Total lenght l | 18 mm |
| Norm | ISO 4017 |
| Height of the head k | 4 mm |
| Diameter d | 6 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN similar to ISO 4017. Changed SW for ISO.
Application
Universell einsetzbar, vor allem im Maschinenbereich

