| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 2509602090 |
| Quality | 10.9 |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Thread incline | 1,5 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Length | 90 mm |
Product details
With metric fine thread.
| Total lenght l | 90 mm |
| Norm | DIN 960 |
| Height of the head k | 12.5 mm |
| Thread incline | 1.5 mm |
| Thread length b | 46 mm |
| Diameter d | 20 mm |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN similar to ISO 8765.Various sizes with a zinc-plated surface are gradually being converted to zinc flake coating. Attention: Possibility of hydrogen embrittlement acc. ISO 4042. For further questions, please contact us under: engineering@keller-kalmbach.com

