| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 52798284238 |
| Material | Stainless steel |
| Quality | A2 |
| Coating | pln |
| Force application type | Hexalobular internal |
| Diameter | 4,2 mm |
| Length | 38 mm |
Product details
C form with cone end.
| Total lenght l | 38 mm |
| Norm | DIN 7982 C |
| Height of the head k | 2.5 mm |
| Diameter of the head dk | 8.1 mm |
| Diameter d | 4.2 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN similar to ISO 14586. Hexagon socket not included in standard. Changed head dimensions for ISO. Item is delivered according to DIN.

