| Price |
Deliverable (3-5 months)
|
|---|---|
| Article number | D7982CAAAH03513 |
| Material | Steel |
| Quality | ST |
| Coating | zinc-plated, black, 5 µm, Zn5/Fn/T0 |
| Force application type | Philipps cross recess |
| Diameter | 3,5 mm |
| Length | 13 mm |
Product details
C form, with cone and cross recess H.
| Total lenght l | 13 mm |
| Norm | DIN 7982 C |
| Height of the head k | 2.1 mm |
| Diameter of the head dk | 6.8 mm |
| Diameter d | 3.5 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN corresponds to ISO 7050. Changed head dimensions for ISO. Item is delivered according to DIN.

