| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 20148174295 |
| Material | Steel |
| Quality | ST |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Force application type | Slot |
| Diameter | 4,2 mm |
| Length | 9,5 mm |
Product details
form F with pin head and slotted
| Total lenght l | 9.5 mm |
| Norm | ISO 1481 F |
| Height of the head k | 2.4 mm |
| Diameter of the head dk | 8 mm |
| Diameter d | 4,2 mm |
| EAN/GTIN | None |
Remarks
This item is subject to the risk of hydrogen embrittlement hazards according to ISO 4042 and is not suitable for bolting-related (tensile or bending loads) and/or safety-related applications due to the potential risk of hydrogen induced brittle fractures.

