| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 14799110100 |
| Material | Steel |
| Quality | 08.8 |
| Coating | pln |
| Force application type | Hex socket |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 100 mm |
Product details
With hexagon socket, load-bearing capacity 80%.
| Total lenght l | 100 mm |
| Norm | DIN 7991 |
| Height of the head k | 5.5 mm |
| Diameter of the head dk | 20 mm |
| Thread length b | 26 mm |
| Diameter d | 10 mm |
| Thread type | Metric thread (M) |
Remarks
Standard was withdrawn. DIN similar to ISO 10642. Changed head dimensions for ISO. Item is delivered according to DIN.

