| Price |
In Stock
|
|---|---|
| Article number | 257380412 |
| Material | Steel |
| Quality | 010.9 |
| Coating | zinc-plated, standard, 5 µm, Zn5/An/T0 |
| Force application type | Hex socket |
| Diameter | 4 mm |
| Length | 12 mm |
Product details
Part 1 - head A form, with internal hexagon.
| Depth t | 1.3 mm |
| Total lenght l | 12 mm |
| Norm | ISO 7380-1 |
| Height of the head k | 2.2 mm |
| Diameter of the head dk | 7.6 mm |
| Diameter d | 4 mm |
Remarks
Load-bearing capacity 80%. Attention: Possibility of hydrogen embrittlement acc. ISO 4042. For further questions, please contact us under: engineering@keller-kalmbach.com

